11.02.2014

Finansal Aldatma


Hürriyet gazetesinin internet sitesinde 01 Eylül 2013 tarihinde bir yazı okudum. Köşesinde ‘Aşk Meşk ve Ötesi’ adı altında yazılarını paylaşan Sabanur Kıraç’ ın finansal aldatma hakkında yazdıklarını okuyunca çevreden gördüklerimle yazının içeriğinin ne kadar doğru olduğunu farkettim. Okumayanlar için yazıyı bir de ben paylaşıyorum. İyi okumalar 
Bütçelerinizi birleştirmenize, hayatı paylaşmanıza, finansal kararları beraber almanıza rağmen sevdiğiniz kişiden para kaçırıyor ya da yaptığınız harcamalarla ilgili yalan söylüyorsanız bilin ki onu aldatıyorsunuz! Üstelik yalnız da değilsiniz.

Bugün her iki kişiden biri öyle ya da böyle sevdiği kişiye parayla ilgili yalan söylüyor. Kimi satın aldığı şeyleri saklıyor, kimi harcadığı parayı gizliyor, kiminin gizli bir hesabı ya da kredi kartı var kimiyse borç içinde ama sevdiğine söylememiş… Her nasıl ve neden
olmuşsa olmuş ve Forbes’ın yaptığı bir araştırmaya göre bugün, finansal aldatmaların sayısı cinsel aldatmaları bile geçmiş.
Biliyorum, finansal aldatma kulağa ilk bakışta o kadar tehlikeli ya da büyük bir olaymış gibi gelmiyor. Ama işin içine girdikçe finansal aldatmanın ne kadar büyük bir sorun olduğu daha da iyi anlaşılıyor.


Finansal aldatmada belki otel odalarında buluşmalar ya da gizli gizli mesajlaşmalar yok ama bu aldatma türünde de sırlar ve yalanlar var. Ve bunlar bir ilişkiyi temelleri ne kadar sağlam olursa olsun kökünden sarsabiliyor.
Gizli gizli alınan ayakkabılar, yapılan spor kanalığı üyelikleri, verilen veya alınan borçlar ve saklanan gelir gider tabloları… Size masum mu görünüyor? Belki. Peki ama bunlar birer kandırmaca mı? Evet! Yalan mı? Evet! Peki aldatma mı? Kesinlikle!


Sevdiğiniz kişiden bir şey saklamak, onun arkasından iş çevirmek, sebebi ne olursa olsun aldatıcıdır. Onu korumak için söylediğiniz bir yalan bile yine de yalandır ve o yalanı söylediğiniz anda karşınızdaki kişinin güvenini sarsmaya başlarsınız.
O yüzden eğer karşınızdaki kişiyi gerçekten seviyor ve onu kaybetmekten korkuyorsanız yapmayın. Sadece yatakta değil başta finansal konularda olmak üzere her konuda dürüst olun. Unutmayın yalan yalanı doğurur ve borç da borcu… Ve evet finansal aldatma da aldatmadır!

Erkekgiller

Konu para olunca erkekgillerin türleri saymakla bitmez. O yüzden konuyu biraz daha daraltalım ve finansal açıdan sadakatsiz erkekgilleri türlerine ayıralım:
-Maaşını şişkin gösterenler: Bu türler genelde paranın her şeyi satın alabileceğini sanan safgillerle aynı familyadan gelir. Bir lira kazanıyor olsa sorulmadan bin lira kazanıyorum derler ve inandırıcı olmak için son model cep telefonlarını referans verirler…
-Maaşını düşük gösterenler: Bu türler nadir de olsa her kadının karşısına hayatta bir kere çıkar. Kadının fazla talepkar olmasından korkan bu cimrigiller, son model arabaya binseler de sevgililerini pahalı bir restorana götüreceklerine market alışverişini yapıp yemeği onlara pişirtmeyi tercih ederler!
-Borcum var alamam diyenler: Bunlar da cimrigiller familyasından gelmekte olup kendine Müslümanlarla yakın akrabadırlar. İş kendilerine gelince kesenin ağzını açar, borçlarının üzerine yeni borç takar, karşılarındakine gelince sinemaya gitmeyi masraftan sayarlar.
-Borcu olduğunu gizleyenler: Borç içinde yüzmelerine rağmen her şey güllük gülistanlıkmış gibi takılan bu erkekgiller, erkekliklerine borçları olduğunu yediremezler.
-Karşı taraf yeni bir şey isteyince param yok deyip, gizlice kendine dünyanın en saçma şeylerini alanlar: Bunlar genelde evlerinde aynı anda üç farkı markanın oyun konsoluna sahip olup dördüncüyü almaktan çekinmeyen ama sevgilisi “eve perde lazım” deyince “perdeye ne gerek var canım” diyenlerdir.
-Aldıklarını saklayanlar: Çok alışveriş yaptığı anlaşılmasın diye aldığı şeyleri saklayan veya “Bu mu, bu çok eski canım, hiç giymiyordum” diyen kadıngillerle aynı evde büyümüş olabilirler.
-Gizli kredi kartı çıkaranlar: Kredi kartı ekstresi eve gelen ve her harcaması sevgilisi tarafından didiklenenlerin, ekstresi iş yerine gelen kredi kartına sahip versiyonlarıdır.
-Gizli bir hesapta para biriktirenler: Ortak hesapta hiç para kalmadığı için sevgilisini az harcama yapmaya hatta tatile annesinin yazlığına gitmeye ikna edip bir köşede yeni arabasının depozitosunu biriktirenlerdir.

Ah bu erkekgiller iş paraya gelince çok cinlerdir çok!

1 yorum:

  1. İstanbul’da adam gibi su tesisatçısı ile sonunda karşılaştım.
    http://istanbulsutesisatcisi.blogspot.com.tr/

    YanıtlaSil