11.08.2014

KÜÇÜK FARENİN ÖYKÜSÜ


Uzun yıllar önce, Kansas City'de bir genç gazete gazete dolaşıp çizdiği karikatürleri satmaya çalışıyordu. Ama bütün yazı işleri müdürleri sanki ağız birliği etmiş gibi , biraz da kaba bir, dille, ona aynı şeyi söylüyorlardı: 

- Karikatüre yetenekli görünmüyorson, neden bu işi unutup başka şeyler denemiyorsun? 

Ama karikatür gencin " hayatının rüyasıydı. İnsan biricik rüyasını, gayesini nasıl unutabilirdi ki? O karikatürü bıraksa bile, karikatür onu bırakmıyordu ki; geceleri rüyalarına giriyor, Onu daha fazla yakalayıp kendine çekiyordu.

Sonunda mahalli kiliselerden, birinin rahibi, genci, kilisedeki faaliyetlerin resimlerini Çizmesi için küçük bir ücret karşılığı işe aldı. Ama çiçeği burnunda Sanatçının bir "stüdyo" ya ihtiyacı vardı. Hem resim çizebileceği, hem de uyuyabileceği bir yer lazmdı ona.

Allah'tan ki, kilisenin eski bir garajı vardı, ama garaj kelimenin tam anlamıyla farelerin istilası altındaydı. Genç burada yaşamak zorundaydı. Ama günlerini birlikte geçirdiği bu farelerden birisi, tıpkı o genç sanatçı  gibi, dünya çapında şöhrete kavuşacaktı. 

Dünyanın her tarafında tanınan bu fare Mickey Mouse genç sanatçı ise hayatının rüyasını asla terk etmeyen Walt Disney'di !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder