24.05.2015

ZENGİN OLMA BİLİMİ


Yaşamın amacı gelişimdir.

Zengin olmayı istemekte yanlış bir şey yoktur.

Zengin olmak çevresel bir sorun değildir, zira öyle olmuş olsaydı, belli Çevrelerde yaşamakta olan bütün insanlar zengin olurdu; diğer kentlerdeki insanlar yoksul kalırken, bir kentin insanı zengin olurdu veyahut bir bölgenin sakinleri refah içinde yaşarken, bitişik bölgedeki insanlar açlık çekiyor olurdu.

Fakat her yerde görüyoruz ki zengin ve fakir yan yana, aynı çevrede yaşıyorlar ve genellikle aynı işi sürdürüyorlar. İki adam aynı yöre ve aynı işyerindeyken, diğeri fakirliği Sürdürürken biri Zengin olur, bu da gösteriyor ki, Zengin olmak, temelde, çevresel bir sorun değildir. Bazı çevreler belki buna daha elverişlidir, fakat aynı işyerinde çalışıp da aynı yörede ikamet eden iki adamdan biri başarısızlığa uğruyor ve diğeri zengin oluyorsa bu durum, zengin olmanın bir şeyleri Belli Yollarla yapmanın bir sonucu  olduğunu gösteriyor.

Mükemmel yeteneğe sahip bir çok insan fakir kalırken az bir yeteneğe sahip olan diğerleri Zengin olabiliyor.Zengin olmuş olan insanlar üzerinde Çalıştığımız zaman onların diğerlerinden daha büyük yetenek ve becerileri olmayan ve her yönden kısmetli olan insanlar olduklarını görüyoruz. Diğerlerinde olmayan yetenek ve beceriye sahip olduklarından değil de bir şeyleri Belli Yollarla yapmayı denediklerinden zengin oldukları ortadadır.

Zengin olmak, bir çok savurgan genellikle parayı harcarken, çok sayıda cimri insanın para biriktirmesi ya da "tasarruf yapmasının" bir sonucu değildir.

Zengin Olmak, diğerlerinin yapmakta başarısız olduğu şeyleri yapmaya dayalı da değildir; zira aynı şirkette Çalışan iki insan genelde hemen hemen birbirine benzer işler yaparlar ve biri yoksul kalır ya da iflas ederken, diğeri zengin olur.

Bütün bunlardan yola çıkarak, zengin olmanın bir şeyleri Belli Yollarla yapmanın bir sonucu olduğu sonucuna varmalıyız.

Yaptıklarını yapmaya devam ettikleri sürece oldukları yerde kalırlar.

İnsanoğlu bir düşünce merkezidir ve düşünce meydana getirir.

Bu Tözde yer alan bir düşünce, kendisi tarafından imgelenen şeyi üretir.

Ve deneyerek, bu mantığın doğruluğunu keşfederim ve işte bu benim en güçlü kanıtımdır.

Bir şeyleri yapmak istediğiniz şekilde yaparak, düşünmek istediğiniz şekilde düşünebilme yetisini kazanırsınız bu, zengin alma yolunda atılan ilk adımdır.

Öğrendiğimiz her gerçek bizi bir başka gerçekliğe itiyor; bilgi sürekli olarak artıyor. İşlediğimiz her yetenek zihnimize bir başka yeteneği işleme fikrini getiriyor bizler yaşamın teşviklerine maruz kalıyor ve bizi daha fazla bilmeye, yapmaya ve olmaya yönelten anlatımlar arıyoruz.
Daha fazla bilmek, yapmak, olmak için daha fazla almalıyız; aldıklarımızı kullanabilmeliyiz ki ancak şeyleri kullanarak daha fazla öğrenir, yapar ve oluruz.

Evren, istediğiniz her şeyi elde edebilmenizi arzular.
Doğa, planlarınıza karşı ılımlıdır.
Her şey kendiliğinden sizin için doğar.
Bunun doğru olduğuna kendinizi inandırın.
Bu gereklidir, yine de sizin amacınız Bütün'de var olan amaçla uyum içerisinde olmalıdır.

Unutmayın ki, aşırı fedakârlık da aşırı bencil olmak kadar kötü ve asil olmayan bir davranıştır; her ikisi de hatadır.

Rekabet fikrinden kurtulmalısınız.

Örneğin eğer bir dikiş makinesi istiyorsanız, makine sizin oturmakta olduğunuz yerde ya da bir başka yerde el değneksizin oluşturulana dek Düşünen Töz Üzerinde bir dikiş makinesi istediğiniz etkisini yaratmanız gerektiğini söylemiyorum. Fakat eğer bir dikiş makinesi istiyorsanız, onun yapılmakta ya da size doğru gelmekte olduğunun en olumlu kesinliğiyle zihinsel imgesini oluşturun.

Bir kere düşünceyi oluşturmanın ardından, bir dikiş makinesinin gelmekte olduğuna dair en kesin ve sorgusuz inanca sahip olun; gelmekte olduğu dışında bir ihtimal dahilinde onu asla düşünmeyin ve onun hakkında asla yorumda bulunmayın. Çoktan sizin olmuş gibi onu sahiplenin.


Daha büyüğünü isterken tereddüt etmeniz gerekmez; "Size krallığı sunmak Babanızın onurudur." dedi İsa.

Kiralık bir evde yaşayan ve günden güne kazandıklarıyla yaşamını idame ettirmeye Çalışan yoksul bir adamdı ; bütün zenginliğin kendisinin olduğu gerçeğini bir türlü anlamıyordu. Bu nedenle, yaşananları bir kez daha düşünmenin ardından, en iyi odası için yeni bir halı ve soğuk günlerde ısıtması için bir kömür sobası istemesinin makul olduğu kararına vardı. Bu kitapta verilen talimatları izleyerek, isteklerini birkaç ay içerisinde elde etti; sonrasında yeterli derecede istememiş olduğu aklına geldi.
İçinde yaşadığı eve bir göz attı ve gerçekleştirmek istediği değişimi planladı; düşünceleri ideal evi alarak zihninde yer edene dek buraya bir cumba ve oraya da bir oda diyerek her şeyi zihninde tasarladı ve daha sonra mobilyaları düşündü.
Bütün bir resmi zihninde tutarak, Belli Yollarda yaşamaya ve istediklerine doğru hareket etmeye başladı; artık evin sahibiydi ve zihnindeki imgenin ardından onu yeniden şekillendirebiliyordu. Yine daha büyük bir inançla daha büyük olanlara doğru yol aldı. Yaşamı inancına göre şekil almıştı -ki bu sizler ve aslında hepiniz içinde geçerli bir durumdur.

"Siz Tanrı'ya yaklaşın ki, Tanrı da size yaklaşsın." Bu psikolojik doğrunun bir deyişidir.

İçimizdeki Yaratıcı Güç bizi, dikkatimizi verdiğimiz imgeye doğru götürüyor.

Minnettarlık dolu bir zihin daima en iyi alana odaklanmıştır

Ayrıca, inanç da minnettarlıktan doğar. Minnettarlık dolu bir zihin sürekli olarak iyi şeyler bekler ve beklenti inanca dönüşür. Minnettarlık tepkimesinin bir kimsenin zihnine etki ediyor oluşu inancı doğurur ve artmakta olan şükran dalgası inancı da arttırır. Minnettarlık duygusu olmayan bir kimse canlı bir inanca Uzun süre sahip Çıkamaz ve eğer İnancınız olmazsa yaratıcı yöntemle zengin alamazsınız.


" Dua ederken ne dilerseniz dileyin, onu alacağınıza ve onu almanız gerektiğine kendinizi inandırın," dedi İsa.

İstediğiniz şeyler için sürekli olarak dua etmeniz gerekmez; bunu Tanrı'ya her gün söylemek gerekli değildir.
"Bir dinsizin yaptığı gibi içi boş tekrarlar yapmayın," dedi İsa öğrencilerine, "zira Baba, siz 0' ndan bunları istemeden önce de bunların tamamına ihtiyacınız olduğunu bilmektedir."

Zihninize hakim olun; diğer her şeyden çok daha fazla elde edecektir.

inanç ve gayretiniz ne kadar hızlı ve devamlı olursa, sizde o kadar hızlı bir şekilde zengin olursunuz.

Yoksulluğa dair konuşmayın; onu araştırmayın ya da ilginizi ona yöneltmeyin. Onun sonuçlarının ne olduğunu asla önemsemeyin; sizin onlarla bir işiniz yoktur.
Sizi ilgilendiren şey, şifadır.

Tüm zamanınızı, zihninizi ve düşüncenizi zenginliğe vermeniz gerektiğini söylüyorum, fakat bu sizin paragöz yada cimri olduğunuz anlamına gelmiyor.

Bütün dünya için yapabileceğiniz en iyi şey ise, kendinizi geliştirmektir.

Sizin tek yapmanız gereken görüşünüze sahip çıkmak, gayreti elden bırakmamak Ve inanç ve minnettarlığınızı korumaktır.

Şimdi hareket edin. Şimdiden başka zaman dilimi yoktur ve şimdiden başka zaman dilimi de olmayacaktır.

Harekete geçmeden önce Çevrenizde bir değişim olmasını beklemeyin; hareket ederek çevrenizi değiştirin.

Her gün O gün yapılabilecek HER ŞEYİ yapın.

Unutmayın ki başarılı bir hareket kendi sonuçları dahilinde sürekli bir artış gösterir.

Kitaptan diğer paylaşımları takip etmek için... facebook tık tık

3 yorum:

 1. Merhaba canım bloğun cok hoş takibe aldım bende bloğuma beklerim seni :)

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar.

  "Zengin Olma Bilimi" adlı makalenizi okudum ve çok beğendim. Her bir parağrafında boş laf olmayan gerçek ve mantıklı tespitlerden bahsediyor. Dikkatimi çeken ve yaratıcı yöntemle zengin olmanın sırrını açıklayan bu parağrafı burada tekrar paylaşıyorum:"...inanç da minnettarlıktan doğar. Minnettarlık dolu bir zihin sürekli olarak iyi şeyler bekler ve beklenti inanca dönüşür. Minnettarlık tepkimesinin bir kimsenin zihnine etki ediyor oluşu inancı doğurur ve artmakta olan şükran dalgası inancı da arttırır. Minnettarlık duygusu olmayan bir kimse canlı bir inanca Uzun süre sahip Çıkamaz ve eğer İnancınız olmazsa yaratıcı yöntemle zengin olamazsınız."

  Bu güzel ve yararlı paylaşımınız için emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler değerli yorumlarınız için...

  YanıtlaSil