16.07.2013

NLP ETKİN KOÇLUK


Neuro : Sinir sistemi ve beyinden bahsedilmektedir.
Linguistic : Dili ifade eder.
Programming (programlama) : Yaşanmış tecrübeler incelenerek, oluşum sürecinin belirlenmesi ve NLP tekniklerini kullanarak bu süreçlerin yeniden düzenlenmesini ifade eder.

1.     ANAHTAR

    
OLUMLULUĞUN FİZYOLOJİSİ
Berbat durumda iseniz ya da ağlıyorsanız ve bu durumu sonlandırmak istiyorsanız;  başınızı kaldırın, omuzlarınızı dik tutun ve coşku durumuna geçin. Hisleriniz anında değişecektir.
Durumunuzu hemen değiştirmek istiyorsanız; fizyolojinizi nefes alışınızı, duruşunuzu, yüz ifadenizi, hareketlerinizin kalitesini değiştirin.

2.     ANAHTAR

ÇAPALAR
Çapa Tanımı: Bir ses, bir görüntü, bir dokunuş, bir koku ya da tat gibi kişilerde sürekli aynı davranışı oluşturan uyarıcılardır.
Trafikte kırmızı ışığın yanması ile durman gerektiği, is kokusu yangın tehlikesi olduğunu çağrıştırarak insanların kısa sürede harekete geçmesini sağlamaktadır.
Çapalar hayatın her alanında vardır ve oldukça büyük etkiler yapar.
NLP Çapalama yolu ile kişilere;
·        İstenmeyen duygu ve düşüncelerin yerini; istenen duygu ve düşüncelere bırakılmasına olanak tanır.
·        Duyguların denetim ve kontrol altına alınmasını sağlar.
·        Gelişimin bir parçası olarak istenilen bellek ve imgelerin oluşturulmasına yardımcı olur.

3.     ANAHTAR
      
        ÖLÇEKLEME

Ölçeklendirme; bilgi parçalarını daha büyük ve daha küçük bölümler halinde bir araya getirme işlemidir.
Elinizde büyük işler varsa, bunları küçük işler halinde ölçeklere ayırın. Böylece bir dizi gerçekleştirilebilir adıma ve mini hedeflere sahip olursunuz.

4.     ANAHTAR

WALT DİSNEY MODELİ ( YARATICILIK STRATEJİSİ)

Walt Disney’ in yenilikçi yaratıcılığı ile başarılı iş tekniklerini ve popüler çekiciliğini birleştirme yeteneği, onu eğlence dünyasının bir dâhisi haline getirmiştir.
NLP’ nin amaçlarından biri de Walt Disney gibi özel yetenekleri olan insanların başarılı düşünce yapılarının açık haritalarını ortaya çıkarmaktır. NLP, insanların çevrelerinde ki dünyayı düzenlemeleri ve düşündüklerini hayata geçirmeleri için görme, duyma ve hissetme gibi zihin temel yeteneklerini düzenleme ve kullanma yöntemlerini aramaktadır.

5.     ANAHTAR

ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMEK

Bebeklik dönemimizden günümüze kadar öğrenmiş olduğumuz her şey dört basamakla gerçekleşir.
·        Bilinçsiz Yetersizlik; Tenis oynamayı hiç bilmiyorsa, arabayı süremiyorsa, konularla ilgili hiçbir bilgiye sahip değilse, bu durum bilinçsiz yetersizlik olarak adlandırılır.
·        Bilinçli Yetersizlik; Kişiye bir konu ya da beceri ile ilgili bazı bilgiler verilir; ama henüz bunları pek uygulama şansı bulamayabilir. Bu duruma Bilinçli Yetersizlik denir.
·        Bilinçli Yeterlilik; Birey, bu devrede bilinç ve becerisini artırmıştır; henüz bilgi ve beceriler düşünülmeden refleks olarak uygulanabilecek durumda değildir.
·        Bilinçsiz Yeterlilik; Bu, kişinin artık ustalaştığı ve artık bir davranışı sezgileriyle otomatik yaptığı denge durumudur.

6.     ANAHTAR

   ÖĞRENMENİN HIZLANDIRILMASI

Öğrenme bir dizi sebepten dolayı çok anlamlıdır. İlginç olduğu için, mevcut hedeflerimizle bağlantılı olduğu için, ödüllendirici olduğu için, bizim için önemli olan birisini modellememize yardım ettiği, bize daha fazla özerklik, güç ve kendini ifade etme imkanı sağlayacağı için ve meraklı olduğumuz için
Tüm bu sebepler, bizi hızlı ve iyi öğrenmek için teşvik eder. Öğrenme ancak; şimdiye ve buraya odaklanma ile olur. Öğrenme hızınızı kendiniz belirleyin. Kişilere göre hız oranı değişiklik göstermektedir. Her zaman kendi hızınıza kulak vermelisiniz. Kendinizi aşırı derecede zorlamayın. Öğrenmiş olduğunuz şeyi, bir başkasına öğretin. Öğretmekle, onu gerçekte ne kadar öğrenmiş olduğunuzu göreceksiniz.

7.     ANAHTAR

   ESNEKLİK GELİŞTİRME

Esneklik; bir şeye tepki vermek veya bir şeyi yapmak için, bir dizi yolun olmasıyla ilgili bir şeydir. Esneklik konusunda NLP’ nin yaklaşımı; ‘başlangıçta başaramıyorsan farklı bir şey dene’ dir. İhtiyaç duyulduğu anda takip edilmekte olan yönün değiştirilebiliyor olması gerekir. Ürünü sunma şekliniz müşterinin hoşuna gitmemişse, hemen sunumunuzu değiştirebilme esnekliğine sahip olun.8.     ANAHTAR

AHENK VE UYUM SAĞLAMAK

Uyum, mükemmel bir ilişkinin özünü oluşturur. Uyum, Sizinle karşınızda ki birey arasında algılanan farklılıkları, bilinçdışı düzeyde en aza indirebilme yeteneğidir.
Ahenk; bir başkasının dünyasına girme yeteneği, ona anladığınızı hissettirmek, yani onla kuvvetli bir bağa sahip olmak demektir.

9.     ANAHTAR

DUYGUSAL KESKİNLİK

NLP’ nin önemli bir yönü de duygusal keskinliktir. Yani herhangi bir davranışın sonucunu, görerek, duyarak ve hissederek fark edilmesi yeteneğidir.

10.   ANAHTAR

GÖZ ERİŞİM İPUÇLARI (GÖZLERİN DİLİ)

İnsanların göz hareketleri takip edilerek zihinlerinde oluşturdukları düşünceler ve bu düşüncelerin oluşturulma biçimini anlamak NLP ile mümkündür.

11.  ANAHTAR

  EKOLOJİ DENETİMİ

Ekoloji, bir şeyi gerçekten yapmadan önce onun getirebileceği sonuçları düşünme işlemidir. Bu sonuçlar, sadece sizinle ilgili olabileceği gibi sizin bir parçası olduğunuz herhangi bir sistemle de ilgili olabilir.

12.   ANAHTAR

DİLDE YENİDEN ÇERÇEVELENMEK

Bir durum ya da olayı çerçeveleyen referansın çerçevesini, ona başka bir anlam katacak şekilde değiştirmek NLP de yeniden çerçevelendirmek olarak adlandırılır. Başka bir ifade ile çerçeveleme, bir olay, durum veya eylemin içeriği ya da içinde gerçekleştirdiği koşulların değişmesi ile, daha öncekinden farklı bir anlam kazanmasıdır.

13.    ANAHTAR

NE İSTEDİĞİNİ BİLMEK VE GERÇEKÇİ HEDEFLERİ SAPTAMAK

NLP’ nin ‘üstün başarı sergilenmiş kişileri, organizasyonları ve takımları modelleştirme süreci’ bu kişileri farklı kılan özelliğin hedef belirleme konusunda olduğunu gösterir. Onlar, gelişigüzel belirlenmiş ve kolayca unutulan hedefler yerine, gelecek için kendilerini zorlayan, yönlendiren ve manevi açıdan yücelten imgelerle yola çıkarlar.

14.   ANAHTAR

  TEMSİL SİSTEMLERİ

Dış dünyayı algılamada kullanılan görme, işitme, hissetme, tatma ve koklama duyguları NLP’ de temsil sistemleri olarak algılanmaktadır. Bu duygular aracılığı ile beyne ulaşan uyarılar, görsel, işitsel, tatsal, kokusal iç temsillere dönüşür.

Görsel insanlar, dünyayı görüntüler ile algılarlar. İşitsel insanlar, dünyayı sözler ve sesler ile algılarlar. Dokunsal insanlar dünyayı duygularla (hislerle) algılarlar.

6 yorum:

 1. Blogunuzu inceledim çok beğendim ve takibe aldım
  Sizi de yeni blogumda görmek isterim
  http://hepimizegerek.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler :)) tabiki gelirim size de ..

   Sil
 2. Nlp ile ilgili bi kitap geldi aklıma bu pstu okuyunca.Dört anlaşma adı.Tavsiye ederim cok guzel bakıs acısını degıstren bı kıtap.Bana da beklerim http://mervelil.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TEŞEKKÜR EDERİM KİTAP ÖNERİNİZ İÇİN :)) TABİKİ SİZE DE GELİRİM..

   Sil
 3. Merhabalar Efendim.

  Blog sayfamı ziyaret ederek, izlemeye almanız beni son derece memnun ve bahtiyar etmiştir. Ben de beni ziyaret eden bloggerlri ziyaret eder ve son paylaşımını okuduktan sonra duygu ve düşüncelerimi paylaşırım.

  Diğer bloglarınıza da göz atmakla birlikte son paylaşımınız olan "NLP Etkin Koçluk" üzerine çok düşündüm ve kendimizi hiç tanıyamamış olmanın ezikliğini yaşadım adeta. Bizler çok az okuyan ama çok konuşan bir millet olarak Cenab-ı Hakk'ın da "Asr" suresinde beyan ettiği gibi, biz insanlar hüsranda yani ziyandayız.

  Bu güzel ve yararlı paylaşımınız için teşekkür eder, kaleminize, gönlünüze ve yüreğinize sağlık ve mutluluklar dilerim.

  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun efendim, saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. DEĞERLİ YORUMUNUZ İÇİN BEN TEŞEKKÜR EDERİM :)

   Sil